Vatandaş Döviz Birikimi Tarihi Zirveye Yaklaştı

Vatandaşların döviz mevduat ve fonları geçtiğimiz hafta yaklaşık 700 milyon dolar artışla 103,56 milyar dolar oldu. Döviz mevduat ve fonlarında 29 Nisan 2016’da 104,1 milyar dolarla tarihi zirve görülmüştü.

Vatandaş Döviz Birikimi Tarihi Zirveye Yaklaştı
Vatandaş Döviz Birikimi Tarihi Zirveye YaklaştıSektörBank.Com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 1 Mart ile biten haftada bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları yaklaşık 700 milyon dolar artışla 103,56 milyar dolar oldu ve 29 Nisan 2016’da görülen 104,1 milyar dolarlık tarihi zirveye daha da yaklaştı. En son 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih eden bireyseller takip eden 21 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar.

BİREYSELLERİN DÖVİZ MEVDUAT VE FONLARI 13,8 MİLYAR DOLAR YÜKSELDİ

TCMB verilere göre 5 Ekim 2018 haftasında 89,8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları aralık artış yaşandığı bu dönemde 13,8 milyar dolar yükseldi. Bu artışın ana nedenleri olarak geçen yılın Ağustos ayında yaşanan kur şokunda bireysel yatırımcıların kar amaçlı bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimi ile beklentiler nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının etkili olduğu belirtiliyor.

KURUMSALLARIN DÖVİZ MEVDUAT VE FONLARI 67,41 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

Bankacılar lokallerin döviz birikimlerinin dolarizasyon nedeniyle önemli bir dezavantaj olduğunu belirtseler de bir diğer taraftan ise birikimlerin TCMB rezervlerini de aşmış olması ise olası kur şoklarında önemli bir tampon olarak görev yapmasına neden oluyor.

Kurumsalların da dahil edildiğinde yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 1 Mart ile biten haftada yaklaşık 1 milyar dolar artışla 170,97 milyar dolara yükseldi. Kurumsallarda 1 Mart haftasında yaklaşık 350 milyon dolar artışla 67,41 milyar dolara yükseliş görüldü.

PEKİ 29 NİSAN 2016 YILINDA NE OLMUŞTU?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırmaması ve ekonomik göstergeleri izleyeceğini açıklaması ardından dolar/TL yönünü aşağı çevirmişti. 5 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar/TL o dönem 3,054 seviyesine gerilemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir