Merkez Bankasının Resmi Rezerv Varlıkları Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı verilere göre, kurumun resmi rezerv varlıkları Ocak’ta 96,8 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankasının Resmi Rezerv Varlıkları Arttı
Merkez Bankasının Resmi Rezerv Varlıkları ArttıSektörBank.Com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)tarafından, Ocak 2019 dönemine ilişkin ‘Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi’ verileri yayımlandı. Buna göre TCMB’nin resmi rezerv varlıkları, Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 4 artarak 96,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

ALTIN VE DÖVİZ VARLIKLARI YÜKSELDİ

Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4,8 artarak 74,9 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 1,4 artarak 20,4 milyar dolara yükseldi.

VADESİ 1 YIL VEYA DAHA AZ KALMIŞ DÖVİZ YÜKÜMLÜLÜKLERİ YÜZDE 3,3 AZALDI

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, yurt dışı bankalarca Merkez Bankası nezdinde açılan depo hesapları, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 3,3 azalarak 12,5 milyar dolara geriledi. Bu tutarın 8,2 milyar doları anapara, 4,3 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 0,4 milyar doları bir ay, 4,2 milyar doları 2-3 ay ve 7,9 milyar dolar 4-12 ay içerisinde ödenecek.

ŞARTA BAĞLI DÖVİZ YÜKÜMLÜLÜKLERİ 33,2 MİLYAR DOLARA GERİLEDİ

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşuyor. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,2 azalarak 33,2 milyar dolara geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir