KRİPTO PARA FİYATLARI

KRİPTO PARA FİYATLARI

Son zamanlarda Etherium, Litecoin be Bitcoin gibi isimler sıklıkla duyduğumuz terimlerdir. Sürekli olarak değerleri arttı mı azaldı mı diye takip ettiğimiz bu terimler fiziki paraların haricinde kendilerine göre değerleri belirlenen birer sanal para birimleridir. Ve bu para birimlerinin hepsine verilen genel isim ise kripto paradır. Bu para birimleri 8-9 yıl önce hayatımıza girmiş olsa da günümüzde gerek devlet adamları olsun gerekse yatırımcılar tarafından olsun pek çok kişi tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Kripto paralar güvenlikleri için kriptoloji bilimini kullanmaktadır. Ve  bu paralar dijital ve sanal para birimleri olup matematik temelli bir şifreleme sistemi ile güvenlikleri sağlanmaktadır. Bu paralar sanal olması itibari ile hiçbir merkezi otoriteye ve aracı kuruma bağlı değildirler. Bu para birimleri ile kişiler normal para ile  yaptıkları gibi harcama yapabilmekte veya para kabul edebilmektedir.

Kripto paralar 2009 yılında Bitcoin ile hayatımıza girmiştir. Bugün ise bu çeşit oldukça çeşitlenmiş ve yeni birimler eklenmiştir. Bunlardan bazıları: ripple, Ethereum, Litecoin, Dash ve Monero’dur. Bu paraların sanal para olarak adlandırılma nedeni sadece bilgisayar sisteminde kayıtlı olması ile ilgilidir. Bu kripto paraların belirli bir üretim sınırının olması ise piyasa değerleri oluşur. Bu değerler devletlerin kullandığı para birimine göre değişiklik göstermektedir.

Sizlerde kripto paraların anlık değerini takip etmek ve sürekli olarak takibini sağlamak istiyor iseniz yatırım24.com ile Kripto para fiyatları takibini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir