Çatılarda Biriken Karlar Ekmek Kapıları Oldu

Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olan Ağrı’da, kar yağışı sonrası çatılarda 1 metreye ulaşan kar kütleleri, geçimini kar temizleyerek sağlayanlar için gelir kaynağı haline geldi.

Çatılarda Biriken Karlar Ekmek Kapıları Oldu
Çatılarda Biriken Karlar Ekmek Kapıları OlduSektörBank.Com

Ağrı’da son yılların en yoğun kar yağışı yaşanırken çatılarda biriken ve vatandaşlar için büyük tehlike oluşturan kar kütlelerini temizleyen kişiler için ekmek kapısı oldu. Tehlikeye aldırmadan yüksek katlı binalarda ve ana caddelerdeki tek katlı iş yerlerinin üzerindeki karları küreklerle temizleyen işçiler, kişi başı günlük ortalama 100-150 lira kazanıyor.

3-4 KİŞİLİK EKİPLERLE ÇALIŞIYORLAR

Havaların da ısınmaya başladığı kentte yüksek katlı binalarda tehlikeye neden olan kar kütlelerini temizleyen işçiler, esnaf ve vatandaşlara rahat nefes aldırıyor. Genellikle 3-4 kişilik ekiplerden oluşan işçiler, yüksek katlı binalarda can güvenliklerini bellerine bağladıkları halatlarla sağlamaya çalışıyor.

‘EKMEK PARASI İÇİN MECBUR ÇALIŞIYORUZ’

İşçilerden Ersin Batuk, kış mevsiminin halka zorluk çıkardığını ancak kendileri için iş kapısı olduğunu söyledi.

İşlerinin tehlikeli olduğunu dile getiren Batuk, ‘Çatıları temizliyoruz. Zor ama ekmek parası için mecbur çalışıyoruz. Günlük 100 ile 150 lira arasında para kazanıyoruz. Yaklaşık 2 saattir burada çalışıyoruz. Bu sene çok fazla kar yağdı. Kar bizim içinde ekmek kapısı oldu. Çatılarda da bir metre kar var. Belimizi halatla bağlayarak önlem alıyoruz. 15-20 gündür çatıları temizliyoruz.’ diye konuştu.

‘BİZİM İÇİN ÇİLE OLAN KIŞ, BAZI ARKADAŞLARA EKMEK KAPISI OLDU’

Esnaf Ahmet Aktay, karların eridiğini ve iş yerlerinin kardan zarar görmemesi için işçilerin para karşılandığında karı temizlediklerini belirtti. Çatılarda biriken kar kütlelerinin ağırlık oluşturduğunu ifade eden Aktay, ‘Kar erimeye başladı iş yerlerimiz damlamasın diye işçi tuttuk. Çatılarımızı temizliyoruz. Bu sene kış çetin geçti. 2 metreye yakın kar yağdı. Biz de çatılarımızı temizliyoruz. Bizim için çile olan kış, bazı arkadaşlara ekmek kapısı oldu.’ ifadesini kullandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir